دستگاه های کباب ترکی

دستگاه‌های کباب‌ترکی

از اول شکار کردن غذا توسط انسان‌های اولیه که غذا را به‌صورت کلی خام و نپخته می‌خوردند. انسان به این موضوع پی برده بود به خام خوردن این مواد باعث ایجاد مشکلات زیادی در سیستم ایمنی می‌شود با گذر زمان و کشف آتش و پی‌بردن به نور و گرمای آن سهم بر توان پخت و آماده‌کردن غذاهای سالم‌تر پیدا کرد.

با این موضوع و با شروع یکجانشینی، شهرنشینی و روستانشینی انسان بسیار پیشرفت کرد.

یکی از نحوهای بسیار دلنشین غذا درست‌کردن کباب در جهان است.

انواع کباب ترکی

کباب انواع مختلفی دارد. هر منطقه، کشور، ناحیه از دنیا هر فرد نوع خاصی از کباب را برای خود دارد و نوع پخت کباب به‌صورت کلی یکتا نیست و به‌صورت کلی از گوشت و انواع آن استفاده می‌کند که این گوشت می‌تواند گوشت انواع پرندگان، ماهی‌ها باشد. یکی از نحوهای بسیار شناخته شده کباب در دنیا که به‌صورت کلی در کشور خودمان نیز بسیار محبوب و دلنشین و دوست‌داشتنی است کباب‌ترکی است کباب‌ترکی نام خاصی از کباب از کشور ترکیه است که برای سینه‌های بزرگ لایه‌های دنبه گوسفندی یا هر نوع گوشت دیگری به‌صورت کلی گوشت مرغ که در لایه‌لایه روی‌هم قرار می‌گیرد و به بالا می‌روند بر روی سیخ قرار می‌گیرد. مواد کباب‌ترکی شامل گوشت و مرغ و دنبه است که به‌صورت کلی در چند ساعت قبل از پخت مزه‌دار شدن و تا گوشت در هنگام پخت علاوه برداشتن طعم عالی هیچ نوع بوی بد و ذوق نداشته باشد.

برای جلوگیری از این اتفاق بالای هر سیخ یک فلفل‌دلمه‌ای یک پیاز قرار می‌دهند در این عمل با وارد شدن حرارت سمت دستگاه گوشت دنبه پیاز و فلفل قرمز کاملاً می‌پزند و روغن آن به پایین حرکت می‌کند و این اتفاق گوشت را علاوه بر پختن با آتش روغن خود گوشت سرخ می‌شود و طعم بسیار مطبوع می‌دهد. در حالی که از نکات مهم این کباب بسیار لذیذ و خوشمزه وجود یک دستگاه است. نام این دستگاه، دستگاه کباب‌ترکی است که به‌صورت کلی به چند دسته تقسیم می‌شوند.

خواندن  همه چیز درمورد گوشت و تندلیزرها

دسته‌ها و طبقه‌بندی دستگاه‌های کباب‌ترکی بر اساس نوع قرارگیری سیخ تعداد سیخ‌ها نوع شعله بسیار متفاوت هستند.

دستگاه‌های کباب‌ترکی

دستگاه‌های کباب‌ترکی دارای ۳ مدل برقی گازی و ذغالی هستند این دستگاه علاوه بر این سه مدل دارای این هستند که سیخ به‌صورت افقی یا عمودی قرار می‌گیرند و علاوه‌برآن تعداد سیخ‌ها در نوع دستگاه بسیار مهم است یکی از نکات مهم این نوع دستگاه‌ها اتومات یا دستی بودن آن است. یک نوع از این دستگاه، دستگاه کباب‌ترکی دستی است. به دلیل اینکه حجم گوشت بسیار بالایی در آن قرار می‌گیرد و حرارت به گوشت وارد می‌شود باید بچرخد تا کاملاً بپزد در غیر این صورت یک طرف آن می‌سوزد و طرف دیگر آن خام باقی می‌ماند که این عمل نیاز به یک نیروی انسانی دارد تا گوشت کاملاً بپزد. نوع دیگر این دستگاه اتوماتیک است که دارای دو دینام و دو موتور است که با یک گردش مناسب به ۳۶۰ درجه‌یک پخت بسیار مناسب را از گوشت به ما می‌دهد.

دستگاه-دونر-کباب چهار سیخ دو محور

بنابراین دسته‌بندی می‌توانیم به این موضوع بپردازیم که نوع قرارگیری سیخ بسیار مهم است در نوع قرارگیری سیخ به‌صورت افقی که معمولاً بر روی چرخ‌دستی‌ها در خیابان‌ها استفاده می‌شد این نوع پخت باعث می‌شود که روغن گوشت روی زغال‌ها بریزد و بسترساز کلی صرفاً تعویض زغال به گوش داده می‌شد و گوشت سفت و خشک می‌شد. در نوع سیخ‌های عمودی روغن از بالا به سمت پایین حرکت می‌کند علاوه بر اینکه گوشت از درون پخته می‌شود روی آن سرخ می‌شود. مزه آبدار و بسیار کامل می‌دهد بنابراین به نوع دسته‌بندی‌های دستگاه‌های کباب‌ترکی می‌توانیم به این اشاره کنیم که سیستم‌های حرارتی این دستگاه‌ها از سه نوع گازی، برقی و زغالی هستند که هرکدام دارای معایب و مزایای بسیار هستند.

خواندن  محافظت از دست‌ها در آشپزخانه

دستگاه کباب ترکی برقی

در مدل‌های گازی ما شاهد گرما یکنواخت پخت یکنواخت هستیم ولی از مشکلاتی که با آن روبرو هستیم هدررفتن گرماست که باعث گرم‌شدن مکان آشپزخانه می‌شود. در مدل‌های زغالی احتمال خاموش شدن زغال از خاکستر شدن شستن خاکستر بر روی گوشت وجود دارد ولی این نیز وجود دارد که گوشت طعم بهتر و دودی، ذغالی و طعم قدیمی به خود می‌گیرد که برای هر کس این خاطره‌انگیز است. مدل برقی همچنان با پخت یکنواخت گرمای یکنواختی خواهیم داشت به‌صورت کلی آن قدرت مناسب برای پخت گوشت را در وسعت زیاد نخواهیم داشت و این موضوع در انتخاب نوع دستگاه کباب‌ترکی بسیار مهم است این نوع گفتنی است که دستگاه‌های کباب‌ترکی بر اساس نیاز مقدار گوشت مصرفی و بهداشتی خواب و زیر نظر آشپز و مسئول رستوران انتخاب می‌شود تا از سود و ضرر و امکان هدررفتن گوشت جلوگیری شود. دستگاه کباب‌ترکی یکی از مشخصاتی که دارند در تعداد سیخ‌های آنهاست و در موارد مختلف آن دسته از رستوران‌های صرفاً کباب‌ترکی را به‌عنوان غذای اصلی خود انتخاب کردند.

با تشکر صنایع نگین

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم