دستگاه مرغ بریان

از زمان قدیم به شروع شکار انسان و تغذیه انسان یکی از مهم‌ترین قسمت‌های غذایی انسان گوشت بوده این موضوع در گوشت پرندگان بیشتر به چشم می‌خورد خوانندگان صورت کلی شکار راحت‌تری داشتند و این موضوع در زمان حالی که ما در آن زندگی می‌کنیم واضح‌تر دیده می‌شود. قیمت ارزان‌تر پخت راحت‌تر و سریع‌تری دارد یکی از مهم‌ترین و گران‌ترین و محبوب‌ترین نوع پرندگانی که انسان مصرف می‌کند مرغ است. این موضوع باز روشن می‌سازد که از همان زمان قدیم تا الان مرغ و گوشت چه اهمیتی نزد انسان و زندگی او داشته است. مرغ پرنده‌ای است که از تخم، گوشت و از پر آن استفاده می‌شود که از همین رو برای پخت گوشت مرغ انواع مختلفی از روش‌های پخت پیدا شده است. یکی از محبوب‌ترین نوع  پخت نزد انسان پخت از نوع کباب کردن بر روی آتش یا زغال است. این موضوع در مورد مرغ نیز صدق می‌کند در صورت کلی از زمان قدیم با استفاده از تم را گردن‌های خاص و سایر خواص مرغ را به سیخ کشیده و آن را بر روی آتش می‌گرداند تا خوب بپزد این روش پخت بسیار لذیذ هم گیر دوست‌داشتنی بوده و در اکثر نقاط جهان از این روش برای پخت غذا مرغ استفاده می‌شد. این موضوع به روش پخت در سالیان دراز شامل پیشرفت‌های بسیار زیادی شد و ادامه داشت تا به زمان ما یعنی زمان حال رسید روش پخت در اکثر رستوران‌های فست‌فودها محبوب بوده و در اکثر رستوران‌ها موجود است. این به این صورت است که مرغ را بر روی آتش پخته به دست مشتری می‌دهند. یکی از مهم‌ترین نکات در این پخت این موضوع است که در رده سالیانه که پیشرفت‌های زیادی در این روش پخت داشته این دستگاه بسیار مهم ساخته شده کمک بسیار شایانی در پخت بهتر و یکنواخت‌تر و آبدار کردن غذا می‌کند. دستگاهی به نام دستگاه مرغ بریان این دستگاه ظاهر بسیار ساده‌ای دارد شامل چند سیخ چند شعله برای پخت یک محفظه شیشه‌ای یک محفظه فلزی چند سیخ گردان چند محور و یک در برای خارج واردکردن مرغ جدید برای پخت دستگاه مرغ بریان در ابعاد و اندازه‌های مختلفی دارد دمای آن قابل تنظیم است. بعضی از آنها دارای زیر خیابان هستند. دستگاه‌های مرغ بریانی به سه دسته کلی تقسیم می‌شود :

خواندن  همه چیز در مورد مرغ سوخاری

دستگاه مرغ بریان دغالی

 

                                                                 دستگاه مرغ بریان ذغالی

دسته اول دستگاه‌های مرغ بریان گازی هستند این دستگاه‌های پخت توسط گاز شهری برای شورا انجام می‌شود در این نوع پخت دما کاملاً یکنواخت اما هدررفتن گرمای بسیار بالایی وجود دارد که این هدر رفت گرما باتوجه‌به جداره‌های شیشه‌ای و بدنه قابل جلوگیری است.

مدل دوم مدل ذغالی است در این نوع از دستگاه مرغ بریان شیارهایی به جلو وجود دارد که زغال‌ها بعد از روشن شدن درها بر روی آن قرار می‌گیرند و موقع پخت توسط این دستگاه‌ها مرغ علاوه بر پخت یکنواخت خوب بوی و طعم ذغالی و دودی بسیار خوبی می‌گیرد یادآور خاطرات خوب است اما یکی از مشکلاتی که وجود دارد و خاکسترهای زغال‌ها است اگر مشکلات دود بسیار بالای آن است سومین نوع دستگاه‌های مرغ بریان دستگاه مرغ بریان برقی تابشی است این نوع از دستگاه‌ها با المنت‌های تابشی در کنار هم قرار می‌گیرند گرمای بسیار مطلوب مناسب و یکنواختی دارند و پخت بسیار یکنواخت و خوبی نیز دارد اما مدت‌زمان پخت بالاست و مصرف برق نیز بالاست در این نوع از پخت هدر رفت گرمای زیادی نداریم اما زمان پخت بسیار بالاست و این اندازه یک رستوران فست‌فود باعث بروز مشکل می‌شود.

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه مرغ بریانی که بسیار دارای اهمیت است و باید به آن توجه شود. سیخ از سیخ گردان‌های آن‌ها است این قسمت ازآن‌جهت مورد اهمیت است که مرغ داد کلی دارای وزن و مساحت بسیار زیاد است و با قرارگیری آن بر روی سیخ‌ها بدون چرخش با وارد شدن گرما و آتش به آن ازیک‌طرف شکل می‌گیرد و طرف دیگر نیمه‌پخته و نپخته باقی ماند و این پخت تا جایی ادامه پیدا می‌کند که آن طرف از مرغ بسوزد حال به اهمیت وجود سیخ و سیخ گردان‌ها در این دستگاه پی می‌بریم.

خواندن  همه چیز در مورد مرغ سوخاری

با تشکر صنایع نگین

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + پانزده =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم