کانترهای سرد و گرم

کانترهای سرد و گرم

در صنعت رستوران داری و پخت غذا از چالش های بزرگ می توان به دسترسی نگهداری مواد غذایی اشاره کرد به طوری که در مراحل پخت و پخش غذا یکی از چالش هایی که آشپز به صاحبان رستوران ها با آن دست و پنجه نرم می کنند محلی برای نگهداری مواد غذایی اعم از سرد و گرم است به صورت کلی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در پخت و پخش غذاها در رستورانها زمانی برای آماده سازی لحظه‌ای مواد وجود ندارد به همین منظور مواد از قبل مواد غذایی از قبل آماده و نگهداری می شوند تا در زمان مشخص به توان از آنها استفاده کرد . .این موضوع بیشتر در مراحل پخپ دیده می شود.برای مثال در رستورانهای فست فود و صورت کلی تر تمام رستوران ها مواد غذایی از قبل آماده و در کانترها به صورت بسیار زیادی نگهداری می شوند این عمل کمک در تسریع سرعت آماده سازی غذاها و و باعث طعم بهتر در غذاها می شود. به این دسته از کانتر ها کانترهای سرد گفته می شود. کانترهای سرد به صورت یخچالهای یخچال های افقی هستند که در آن ها از لگن های بن ماری استفاده می شود و از سیستم برودت یخچال های معمولی جهت طولانی نگه داشتن مواد غذایی استفاده می شود به صورت کلی این یخچال ها یا به زبان بهتر کانترهای سرد در مراحل پخت قبل از پخت کمک شایانی به آشپز و دیگر کارکنان رستوران میکند به این موضوع چنین می توان اشاره کرد که به صورت مثال در مراحل آماده سازی پیتزا کالباس ها قارچ ها و دیگر مواد به کار رفته در این غذا در لگن هایی در این کانترهای سرد نگهداری می شوند تا در زمانی که خمیر پیتزا آماده شد مواد به صورت سریع روی خمیر قرار گرفته و در فر قرار گیرد این عمل باعث تسریع سرعت پخت در تمام سبک های آشپزی می ‌شود این موضوع تنها در مراحل پخت و پز درون آشپزخانه نیست ست بله از کانترهای سرد در سلف های غذا در ادارات آشپزخانه‌ها دانشگاه ها و دیگر سلف های غذایی استفاده می شود. استفاده از این کانتر ها در سلف ها به این صورت است که مواد غذایی سرد مانند سالاد ها روزها سس ها نوشیدنی ها و دیگر مواد غذایی سرد در اختیار مصرف کننده و مشتری هستند در این کانترها نگهداری می‌شوند در طی مراحل پخش غذایی بین مصرف کنندگان موادغذایی  کیفیت و سلامت خود از دست ندهند.استفاده از این کانتر ها به این صورت است که مواد غذایی در لگن های بنماری در اندازه های مختلف درون این کانتر ها قرار گرفته و با ایجاد برودت و سرما از کیفیت این مواد غذایی مراقبت می کنند کانترهای سرد در اندازه های مختلف یافت و ساخته می شوند . این امر به این صورت است که با توجه به نیاز به اندازه مصرف به وجود مشتری اندازه کانترهای سرد مشخص میشود. این موضوع گفت نیست که این کانترها در تمامی محل های پخت و پخش غذایی کارآمد بوده و در تمامی مراحل از آنها استفاده می شود . مزیت های این نوع دستگاه ها به قدری زیاد بوده که یکی از موارد نیاز در تمامی رستوران‌ها محل‌های پخش غذایی هستند که با گذر زمان با توجه به تجربه این واحد تولیدی می توان گفت که با گذر زمان و زیاد .شدن مشتری ها و مصرف کنندگان کانترهای سرد  بیشتر برای این رستوران ها نیاز می شود کانترهای سرد همانند یخچالها از سیستم برودتی و ترمودینامیکی پیروی می کنند به این صورت که با قرار گیری مواد غذایی درون کانتر و تنظیم درجه دلخواه با کارکرد مستقیم دستگاه و سرد شدن محیط از کیفیت و سلامت مواد غذایی به کار رفته و قرار گرفته در دستگاه به صورت کامل نگهداری می شود.

خواندن  کباب پز

کانترهای گرم یکی از موارد بسیار نیاز صنعت آشپزخانه و غذا کانتر های گرم هستند. همان طور که در اسم این شاهد هستنید به سادگی می توان  در یاغت که این دستگاه محل نگه داری مواد غذایی در دمای گرم مورد نیاز است به صورتیکه می توان این  گونه گفت که این دستگاه ها در نگه داری موادی مانند خورشت ها استفاده می شود تا در هنگام آماده سازی غذا ها دما و گرمای دلچسبی برای مصرف کننده و مشتری را به همراه داشته باشد.این کانتر ها داری سیستم بسیار کامل در مورد گرم نگه داری را دارا هستند به گونه ای که می توان این گونه گفت تا مواد غذایی همان لحظه پخت و آماده شده اند. سیستم کاری این دستگاه ها به صورت همرفتی و عموما به کمک آب انجام می شوند به این صورت که در زیر لگن های بن ماری آب وجود دارد و عبود المنت ها از میان آن ها آب شروع بع گرم شدن به دمای دلخواه رسیده و از این طریق غذا ها در دمای  خوبی خود را نگه می دارند .کانتر های گرم دارای اندازه های مختلفی هستند که با توجه به مصرف و نیاز تهیه می شوند به گونه ای که ط.ل این کانتر ها به چند متر می رسد.این کانتر ها عموما در سلف ها  استفاده می شوند تا غذایی که به دست مصرف کننده می رسد گرم باشد و از این طریق دلچسب بد غذا ها حفظ شود.

کانتر های سرد و گرم به صورت همزمان در رستوران ها به کار می روند ولی انداره و شکل آن ها بسته به نیاز است.این نیاز بسته به مشتری ها آن واحد پخت ، مواد غذایی مورد مصرف و … متفاوت است.

خواندن  یخچال ها و سرد خانه ها:

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یازده =