کانترهای سرد و گرم

در صنعت رستوران‌داری و پخت غذا از چالش‌های بزرگ می‌توان به دسترسی نگهداری مواد غذایی اشاره کرد به طوری که در مراحل پخت و پخش غذا یکی از چالش‌هایی که آشپز به صاحبان رستوران‌ها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند محلی برای نگهداری مواد غذایی اعم از سردوگرم است به‌صورت کلی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که در پخت و پز غذاها در رستوران‌ها زمانی برای آماده‌سازی لحظه‌ای مواد وجود ندارد به همین منظور مواد غذایی از قبل آماده و نگهداری می‌شوند. تا در زمان مشخص به توان از آنها استفاده کرد. این موضوع بیشتر در مراحل پخت دیده می شود. برای مثال در رستورانهای فست فود و صورت کلی تر تمام رستوران ها مواد غذایی از قبل آماده و در کانترها به صورت بسیار زیادی نگهداری می‌شوند این عمل کمک در تسریع سرعت آماده‌سازی غذاها و باعث طعم بهتر در غذاها می‌شود. به این دسته از کانترها، پیشخوان‌های سرد گفته می‌شود. کانترهای سرد به‌صورت یخچال‌های افقی هستند که در آن‌ها از لگن‌های بن ماری استفاده می‌شود و از سیستم برودت یخچال‌های معمولی جهت طولانی نگه‌داشتن مواد غذایی استفاده می‌شود به‌صورت کلی این یخچال‌ها یا به زبان بهتر کانترهای سرد در مراحل قبل از پخت کمک شایانی به آشپز و دیگر کارکنان رستوران می‌کند به این موضوع این‌چنین می‌توان اشاره کرد که به طور مثال در مراحل آماده‌سازی پیتزا کالباس‌ها قارچ‌ها و دیگر مواد به‌کاررفته در این غذا در لگن‌هایی در این کانترهای سرد نگهداری می‌شوند تا در زمانی که خمیر پیتزا آماده شد مواد به‌صورت سریع روی خمیر قرار گرفته و در فر قرار گیرد.

 

لگن های بن ماری

این عمل باعث تسریع سرعت پخت در تمام سبک‌های آشپزی می‌شود این موضوع تنها در مراحل پخت‌وپز درون آشپزخانه نیست بله از کانترهای سرد در سلف‌های غذا در ادارات آشپزخانه‌ها دانشگاه‌ها و دیگر سلف‌های غذایی استفاده می‌شود. استفاده از این کانترها در سلف‌ها به این صورت است که مواد غذایی سرد مانند سالادها، سس‌ها، نوشیدنی‌ها و دیگر مواد غذایی سرد در اختیار مصرف‌کننده و مشتری هستند در این کانترها نگهداری می‌شوند در طی مراحل پخش غذایی بین مصرف‌کنندگان مواد غذایی کیفیت و سلامت خود از دست ندهند. استفاده از این کانترها به این صورت است که مواد غذایی در لگن‌های بنماری در اندازه‌های مختلف درون این کانترها قرار گرفته و با ایجاد برودت و سرما از کیفیت این مواد غذایی مراقبت می‌کنند کانترهای سرد در اندازه‌های مختلف یافت و ساخته می‌شوند. این امر به این صورت است که با توجه به نیاز به‌اندازه مصرف به وجود مشتری اندازه کانترهای سرد مشخص می‌شود. این موضوع گفتنی نیست که این کانترها در تمامی محل‌های پخت و پخش غذایی کارآمد بوده و در تمامی مراحل از آنها استفاده می‌شود. مزیت‌های این نوع دستگاه‌ها به‌قدری زیاد بوده که یکی از موارد نیاز در تمامی رستوران‌ها محل‌های پخش غذایی هستند که با گذر زمان با توجه به تجربه این واحد تولیدی می‌توان گفت که با گذر زمان و زیاد شدن مشتری‌ها و مصرف‌کنندگان کانترهای سرد بیشتر برای این رستوران‌ها نیاز می‌شود کانترهای سرد همانند یخچال‌ها از سیستم برودتی و ترمودینامیکی پیروی می‌کنند به این صورت که با قرارگیری مواد غذایی درون کانتر و تنظیم درجه دلخواه با کارکرد مستقیم دستگاه و سرد شدن محیط از کیفیت و سلامت مواد غذایی به‌کاررفته و قرار گرفته در دستگاه به‌صورت کامل نگهداری می‌شود.

کانتر سرد

کانترهای گرم یکی از موارد بسیار نیاز صنعت آشپزخانه و غذا کانترهای گرم هستند. همان‌طور که در اسم این شاهد هستید به‌سادگی می‌توان در یافت که این دستگاه محل نگه‌داری مواد غذایی در دمای گرم موردنیاز است به صورتی که می‌توان این‌گونه گفت که این دستگاه‌ها در نگهداری موادی مانند خورشت‌ها استفاده می‌شود تا در هنگام آماده‌سازی غذاها دما و گرمای دلچسبی برای مصرف‌کننده و مشتری را به همراه داشته باشد. این کانترها داری سیستم بسیار کامل در مورد گرم نگهداری را دارا هستند به‌گونه‌ای که می‌توان این‌گونه گفت تا مواد غذایی همان لحظه پخت و آماده شده‌اند. سیستم کاری این دستگاه‌ها به‌صورت همرفتی و عموماً به کمک آب انجام می‌شوند به این صورت که در زیر لگن‌های بن ماری آب وجود دارد و عبور المنت‌ها از میان آن‌ها آب شروع به گرم‌شدن به دمای دلخواه رسیده و از این طریق غذاها در دمای خوبی خود را نگه می‌دارند. کانترهای گرم دارای اندازه‌های مختلفی هستند که با توجه به مصرف و نیاز تهیه می‌شوند به‌گونه‌ای که طول این کانترها به چند متر می‌رسد. این کانترها عموماً در سلف‌ها استفاده می‌شوند تا غذایی که به دست مصرف‌کننده می‌رسد گرم باشد و از این طریق طعم دلچسب غذاها حفظ شود.

کانترهای سردوگرم به‌صورت هم‌زمان در رستوران‌ها به کار می‌روند ولی اندازه و شکل آن‌ها بسته به نیازتان است. این نیاز بسته به مشتری‌ها آن واحد پخت، مواد غذایی مورد مصرف  متفاوت است.

با تشکر صنایع نگین

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم