یخچال ها و سرد خانه ها:

یخچال ها و سرد خانه ها:

از زمان قدیم یا به زبان بهتر زمان انسان های اولیه، یکی از مشکلات انسان ها نگه داری مواد غذایی بود، مخصوصا مواد غذایی که  از شکار حیوانات به دست آمده بود.با گذر زمان تجربه به این موضوع رسیدند که در فصل ها سرد لاشه حیواناتی که شکار کرده بودند نسبت به  فصول سرد بهتر و سالم تر می ماند. این تجربه و فهم برای انسان تا حدود مشکل نگه داری از مواد غذایی در فصول سرد را حل کرده بود اما هنوز در مورد فصول گرم مشکل بر جای خود باقی مانده بود.با گذر زمان روش هایی پدید آمد که تا حدودی مواد غذایی را بهتر و سالم تر و مدت زمان بیشتر نگه داری می کرد.

چند مورد از این روش ها عبارت اند از:

1-نمک سود کردن

2-خشک کردن مواد غذایی

3- نگه داری در ظرف ها و کوزه های گلی خاص و نگه دای در زیر خاک یا در مکان تاریک مانند زیر زمین

و روش های دیگر.

با وجود تمام ای روش های مراقبت از مواد غذایی اما یک مشکل بزرگ به چشم می خورد و آن زمان است. زمان پایداری مواد و سالم بود مواد غذایی هم چنان پایین بود به صورتی در بخش بزرگی از تاریخ بیماری های متنوعی به چشم می خورد که از نبود و نرسیدن مواد غذایی مورد نیاز به بدن  به وجود آمده بودند، از دلالیل این اتفاق می توان به این اشاره کرد در فصول مختلف مواد غذایی مورد نیاز که ویتامین ها و … که بدن نیاز دارد به دست مردم به دلیل نبود روش نگه داری طولانی مدت  نمی رسید از موارد دیگر می توان به این موضوع اشاره کرد در بسیاری از شهر ها مواد غذایی کافی برای زنده ماندن وجود نداشته و مشکل اساسی در این بوده است که مواد غذایی مانند  میوه ها که باید به صورت تازه استفاده شوند تا املاح مورد نیاز به بدن افراد برسد نمی توانست از شهری به شهر دیگر انتقال یا فرستاده شود چون راهی برای به سرعت رساندن و سالم و تازه رساندن وجود نداشت.

اولین یخچال شناخته‌شده در ۱۷۴۸ میلادی بدست ویلیام کولین در دانشگاه گلاسگو رونمایی شد.اولیور ایوانس که به عنوان پدر یخچال شناخته می‌شود، مخترع یخچال بخار فشرده‌است، با این وجود او دستگاهی که بتواند فرایند به طور کامل انجام دهد نساخت. در سال ۱۸۳۴ میلادی، ژاکوب پرکینز با تغییر در طرح اولیهٔ ایوانس توانست اولین یخچال جهان را بسازد.

این اختراع انقلابی در صنعتی غذا ، دارو و سلامت بود ، با گذر زمان یخ تولید شد و به صورت قالبی به دست فروشندگان مواد غذایی، مرد،تولید کننده دارو و تمام نیازمندان این محبت می رسید.با این اتفاق و گذر زمان  یک اتفاق مهم در عرصه مواد غذایی افتاد و آن شروع قانون درج تاریخ مصرف در مواد مختلف از جمله خوراکی و دارویی شد.

در عصر حاضر پایه ثابت تمامی رستوران ها ، کافه ها ، سالن ها ، خانه ها و … وجود یخچال ها و سرد خانه ها است. یخچال ها برای خنک نگه داشتن مواد مصرفی روز  مانند نوشیدنی ها ، سبزیجات، تخم مرغ ، لبنیات و … و سرد خانه ها برای نگه داری موادی مانند گوشت ، مرغ،سس ها و … هستند.

یخچال ها به چند نوع تقسیم می شوند:1-ویترینی2-صندوقی 3-ایستاده و …

یخچال های صنعتی مورد استفاده در رستوران ها بر حسب نیاز طراحی و ساخته می شوند به این صورت که هر چه مصرف بیشتر یخچال بزرگ تر است، نکته جالب  و مهم یخچال های صنعتی دمای آن است یعنی به این صورت که بر حسب نیاز این دما بالا تر یا پایین تر است.

سردخانه ها همانند اسمشان و همان طور که قابل حدس هستند بسیار بزرگ هستند و برای نگه داشتن مواد بسیار خاص در هر صنعت که آن مواد به دما حساس هستند ساخته می شود.سرد خانه ها اتاق های با توانایی نگه داری و گنجایش بالای مواد حساس هستند و به صورتی انباری سرد از مواد فاسد شدنی که این مورد کمک شایانی در  نگه داری مواد می کند.

هر دو سردخانه ها و یخچال ها بر اساس قوانین ترمودینامیکی کار و فعالیت می کنند.و هر دوی آن ها دارای تجهیزات مشابه اما در ابعاد متفاوت هستند.

اجزای یخچال

هر یخچال دارای: کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و گاز و ترموستات، موتورفن، ترموفیوز، ترمودیسک، المنتدر بعضی مدل‌ها برد فرمان با تایمر است.

بخش هایی از یخچال که معمولا  در مرور زمان دچار مشکل می شوند شامل موتور و مجرای عبود مواد مبرد است که معمولا با تعویض یا شارژ گاز این مشکلات حل می شوند.

در جریان تجهیز کردن رستوران،کافه،سالن و … بخش عظمی از کار بر پایه یخچال و سرد خانه است چون ظرفیت این دو عصو توان بازدهی آن آشپز خانه را مشخص می کند به این صورت که هر چه ظرفیت بالا تر مواد بیشتری داریم و این حجم مواد نیازمند مصرف شدن و دوباره نو شدن هستن این مورد نشان دهنده اهمیت بالای این دو عضو است.

صنایع نگین.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم